Waakverlof is niet nodig als je overlegt op de werkvloer

Dreamhopper by Andrew Barton
Dreamhopper by Andrew Barton
Dreamhopper by Andrew Barton

Nederland is het land van de betaalde en onbetaalde verloven. Zwangerschapsverlof, calamiteitenverlof, zorgverlof, ouderschapsverlof, adoptieverlof: werknemers hebben het recht, en soms de plicht, om in bepaalde situaties hun werk in de steek te laten en voor de ander (of voor zichzelf) te gaan zorgen. Werkgevers die hier makkelijk mee om gaan, krijgen er loyale werknemers voor terug. Immers, een baas die begrip heeft voor het feit dat je een vergadering verlaat omdat je dochtertje ineens hoge koorts heeft en van het kinderdagverblijf gehaald moet worden, ontvangt in de meeste gevallen dankbaarheid. Je gaat er als werknemer de volgende dag waarschijnlijk een tandje harder van werken. Het betaalt zich terug, zeg maar, buiten het simpele gegeven om dat het ook nog eens je plicht is als ouder om voor je zieke kind te zorgen. Die dankbaarheid is dus niet eens nodig. Een goede sfeer op de werkvloer wel.

Uit onderzoek blijkt dat er maar heel weinig werknemers gebruik maken van de verschillende verloven. Misschien is het wel net zoiets als met de euthanasieverklaring die ik altijd op zak draag: ik hoop er nooit gebruik van te hoeven maken, maar het is prettig dat er wel een en ander op schrift gesteld staat. Het geeft lucht te weten dat je, in geval van nood, gebruik kunt maken van een wettelijke regeling, en je op die momenten je niet hoeft af te vragen hoe het wettelijk allemaal geregeld is. En vaak regelt het zich vanzelf.

Agnes Kant (SP) wil nu dat werknemers ook recht krijgen op het opnemen van een betaald waakverlof. Indien een naaste stervende is, moet je de tijd krijgen om afscheid te nemen. Betaald. Door de werkgever. Omdat het geen gunst mag zijn, waardoor je afhankelijk bent, maar een recht.
Minister Hein Donner formuleerde zijn antwoord heel ongelukkig, door te stellen dat je voor het waken bij een dierbare best je vakantiedagen aan kunt spreken. In andere media formuleerde hij het zorgvuldiger: als je afscheid neemt van een dierbare, dan kun je aanspraak maken op het al bestaande onbetaalde of betaalde zorgverlof. Een apart verlof hoeft er niet voor bedacht worden. Werkgevers en werknemers regelen dit onderling meestal uitstekend.

Juist door de ongelukkige formulering vallen – vooral nabestaanden – over Donner heen. En terecht. Sterven is een serieuze zaak, dat doe je niet tussendoor. En je maakt daar ook geen ongelukkige vergelijkingen over. Goed afscheid nemen kan het stervensproces en ook het latere rouwproces van diegenen die achterblijven verzachten. Eigenlijk ligt het nog iets genuanceerder. Het is belangrijk dat je de mogelijkheid krijgt om goed afscheid te nemen. En dus ben je ook afhankelijk van je werkgever in deze. Dan is een wettelijke regeling makkelijk, al zal ook nu niemand zich laten tegenhouden als een werkgever geen sjoege geeft, en je geen verlof toe wil kennen aanwezig te zijn bij de laatste dagen en uren van het leven van je vader, moeder, broer of zus, kind of partner. Maar tegelijkertijd denk ik ook dat er geen baas is die in die voorkomende gevallen in de deuropening gaat staan om je tegen te houden.

Belangrijker dan de ongelukkige woordkeuze van Donner, is mijns inziens dat het huidige zorgverlof inderdaad al voorziet in situaties rondom het sterfbed. Maar tegelijkertijd constateer ik dat de communicatie tussen werkgevers en werknemers wel verbeterd mag worden. Wees voorbereid op mogelijke calamiteiten! Waarom vinden we het wel makkelijk om aan te kondigen dat er een kindje komt, en vinden we het moeilijk om bespreekbaar te maken welke mogelijkheden er zijn indien een dierbare sterft? Zijn we bang, ondanks de secularisering, dat we de goden verzoeken als we de dood bespreekbaar maken?

Alsjeblieft, werknemers en werkgevers: stel samen een rouwprotocol op, en laat dit door iedere werknemer invullen. Maak wensen bespreekbaar hoe te handelen als de dood van een dierbare onafwendbaar is. We zijn er een beetje bang voor: anticiperen op de verdrietige dingen in het leven. Maar ze horen er wel bij. Afwachten tot het mis gaat is de slechtste preventie denkbaar. In die gevallen heb je inderdaad een wettelijke regeling nodig om je te beschermen.
Een waakverlof is niet nodig als je met elkaar op de werkvloer bespreekt in welke gevallen er sprake is van een calamiteit of een andere noodsituatie, zodat het zorgverlof aangesproken kan worden. Die lijst met situaties kan zo opgenomen worden in het zorgverlof, en ten alle tijden aangevuld worden.

Daan Westerink, 21 april 2008 (Dit artikel werd op 24 april gepubliceerd in Trouw, katern De Verdieping, pagina 11).

Over Daan Westerink 515 Artikelen
pedagoog (MEd), rouwdeskundige, docent en onderwijsontwikkelaar, publicist, mediator, trainer en social media expert.

11 Reacties

  1. Avatar van Daan
    Dag Annelies, altijd leuk, nieuwe inzichten!
    Zusenzo: Het is mij opgevallen hoe moeilijk het is om goed voor jezelf te zorgen in de zorg. Wat geweldig dat ze jou tegen kwam.
    Goed ook dat je nog doorvraagt over die verklaring. Ik ben aangesloten bij de NVVE, net als mijn partner, en daar heb ik inderdaad vast gelegd wat ik wel en niet wil als het einde daar is. En dat is ook besproken met de huisarts. Maar voor de zekerheid draag ik deze ook bij me. Een arts is in voorkomende gevallen niet verplicht euthanasie te verrichten, maar kan me niet behandelen als ik dat niet wil. daarnaast heb ik mijn partner (en vice versa) de volmacht gegeven om te beslissen in moeilijke situaties. Hoe en wat precies hebben wij nauwkeurig besproken, en dat maakt mij in ieder geval een heel licht en gelukkig mens. Van het lijstje ‘nog te bespreken ooit’ af!

  2. Avatar van Zusenzo
    Ja, vond het ook nogal weinig gristelijk/ medemenselijk van de heer Donner.
    Ooit belde een collega op hoe druk het was in de nachtdienst, want ze wilde graag een vakantienachtje opnemen.
    Haar moeder lag op sterven.
    Dat ik zonder omhaal tegen haar zei dat ze bij haar moeder moest blijven en de afdeling de afdeling laten heeft ze enorm op prijs gesteld.
    Onlangs bij haar afscheid herinnerde ze me er nog aan.
    Terwijl ik het zo’n vanzelfsprekende opmerking vond.
    Afscheid nemen van een dierbare doe je maar één keer.

    Overigens: je draagt altijd je euthanasieverklaring bij je.
    Wellicht is de vraag te persoonlijk: maar wat beoog je daarmee ?
    Dat er niet gereanimeerd wordt na een ernstig invaliderend ongeluk ?
    Daan, als dat zo is, dan moet ik jou (en velen met jou) de illusie ontnemen dat er achting wordt geslagen op euthanasieverklaringen in binnenzakken op een eerste hulp of intensive care.
    Zeker bij jonge mensen zoals jij.
    Een euthanasiewens moet ondersteund worden door een duidelijke verklaring van degene die hem heeft opgesteld.
    Dat is niet meer mogelijk wanneer je niet meer aanspreekbaar bent.
    Je kunt beter bij je huisarts en (zeker) bij een notaris laten vastleggen wat je allemaal niet meer wil in geval van.

  3. Avatar van Annelies
    Nooit bij stilgestaan, dat wederzijds begrip niet voldoet tijdens het werk. Goede actie. Het rouwproces is nog een onontgonnen gebied, dus een protocol is hard nodig !

  4. Avatar van Voordaan
    Peter: fijn om het hier onder de aandacht te brengen. Dank voor je woorden.
    Zoë: Inderdaad. Waken is zorgen. Het jammere van ziekmelden is dat je dan niet inzichtelijk krijgt hoeveel mensen dit gebruiken om te rouwen of om te waken. Vandaar dat pleidooi voor de gebruikmaking van het zorgverlof. Al kun je inderdaad ook ziek worden van het verlies.
    Rachel: wat fijn, dat het allemaal in overleg ging. Dat is een grote steun bij zo’n verdrietige gebeurtenis.
    Erna en Coby: dat is mooi!
    Beus: je hebt gelijk: soms is het verlof al op. Dan is het dus nog noodzakelijker om op te nemen. Goed idee, voorleggen aan de OR.

  5. Avatar van rachel
    Heb er ervaring mee, het zorgen ging over in waken, er was overleg en het verlof bleef. Aanbevolen!

  6. Avatar van Zoë
    waken is zorgen. Mocht het zorgverlof op zijn dan kan je je ook ziekmelden lijkt me. Rouwen is misschien wel gezond maar dan ben je niet altijd in staat om te werken. Het hangt er ook een beetje van af wat je voor werk doet.
    Aanbevolen.

  7. Avatar van Beus
    Zinnig om het ondernemingsraden te laten regelen of als aanhangsel in een cao.
    Soms is het zorgverlof al op als de allerlaatste fase is aangebroken.

Laat een reactie achter

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd.




WordPress Anti-Spam door WP-SpamShield