De dood en de muziek

Welke muziek troost je, met welk nummer zing je keihard mee, welk fragment raakt je tot op het bot, welke teksten bieden houvast of maken je nu nog aan het lachen door de herinnering aan je vader of moeder?
Deze vraag stelde ik elke zoon en dochter in mijn boek. Vervolgens heb ik bij ieder verhaal een tekstfragment geplaatst. Teksten inspireren, troosten en beuren je op. Of laten je eindelijk schreeuwen of janken.

Muziek en vooral songteksten en gedichten waren mijn kompas tijdens de heftige jaren na mijn moeders dood. Als ik niet kon slapen, en dat gebeurde maar al te vaak, dan zette ik de radio aan, of deed een cassettebandje in mijn recorder. Ik luisterde naar ‘bad’ van U2, naar ‘There is a light that never goes out’ van The Smiths, en werd weer vrolijk van ‘ People are strange’ van The Doors. En zelfs teksten van Elvis Presly in zijn versie van ‘My way’ , gaven me houvast. Maar vooral had ik iets aan de woorden van Slauerhoff. Door zijn ‘Voor de verre prinses’ zag ik dat hopen op mijn moeders terugkeer vergeefs was. Maar zijn woorden troostten me ook omdat ik inzag dat ik door ‘grote dromen’ soms toch in gedachten bij haar kon zijn.

Mijn muzieksmaak is uitgesproken te noemen. En die van de andere zonen en dochters in het boek ook. En net als de verhalen die zij in het boek vertellen, mogen ook hun teksten er gewoon ‘ zijn ‘. Dat klinkt als een open deur. Maar wat ik bedoel te zeggen: ik geef geen oordeel. Geen goedkeuring. Ik lach niet, ik luister. En ik snap dat ‘We’ll meet again’ je hart kan verwarmen, en dat is ook het geval als de bassist van The Eagles in ‘I can’t tell you why’ zingt:

‘You don’t have to worry
Just hold on tight
‘Cause I love you ‘.

Dan voel ik hoe een dode vader ook na zijn dood zijn dochter nog tot steun kan zijn.

Muziek doet iets met je. teksten ook. Als je geen woorden hebt om uit te leggen wat je voelt, maar er moet wel iets uit, dan is muziek, of een tekst een geweldige manier om je te uiten.

Ik speel hieronder even voor dj. Met muziekjes uit mijn boek. Nummers die tijdens uitvaarten gedraaid zijn, als een muzikaal monument voor de overleden vader of moeder. En ook liedjes die hard op de achterbank werden meegezongen, en waar je zoveel jaar later nog steeds gelukkig van kan worden. Muziek om heel hard op mee te zingen, soms verwonderd over te zijn, of stil, en dat is allemaal goed.

Aan jou de vraag: welk nummer is jou op het lijf geschreven?

Over Daan Westerink 515 Artikelen
pedagoog (MEd), rouwdeskundige, docent en onderwijsontwikkelaar, publicist, mediator, trainer en social media expert.

41 Reacties

  1. Avatar van Daan
    Dag Marinus!

    Wauw, wat een goede keuze. Ellioth Smith ken ik niet, maar Jef Buckley en John F. gelukkig wel. Ik ga ze opzoeken en beluisteren. Geweldig wat muziek met je doet (en telkens weer waanzinnig dat sommige genieën zo jong sterven. Lester Butler, Stevie Ray Vaughan, ga zo maar door).
    Reactie is geredigeerd

  2. Avatar van Marinus
    Hoi Daan,
    Er zijn drie zangers die ik bij mijn uitvaart graag zou willen horen: Elliott Smith met het nummer "Wouldn’t mama be proud"
    Jeff Buckley met "Halleluja" (zijn versie vind ik de allerbeste want er zijn veel covers van het nummer dat eigenlijk van Leonard Cohen is);
    helaas zijn deze twee mannen veel te vroeg gestorven. De derde leeft gelukkig nog wel:
    John Frusciante (van de Red Hot Chilli Peppers). Zijn nummer "The Will to Death" geeft me iedere keer opnieuw een onbeschrijflijk intens gevoel.
    Helaas ben ik niet zo sterk in het ontcijferen van de teksten, die zijn allemaal nogal cryptisch bij deze nummers (hoewel delen ervan me toch raken). Maar het is vooral de melodie die me raakt en de sfeer. Wel erg melancholisch maar blijkbaar kan dat ook veel kracht geven…

  3. Avatar van Croisabel
    Stel dat ik het voor het zeggen had, dan koos ik op mijn begrafenis voor liefdesliedjes. With or without you van U2, een liedje van Acda en de Munnik, en iets van Alanis Morissette. En dan Time Stood Still van Bad English voor het kleine meisje dat ik ergens altijd zal blijven.

  4. Avatar van Geroma
    Dag Daan,
    Wat een interessant blog.
    Als er iemand is die bezig is met Live muziek bij uitvaarten en memorials, ben ik het wel.
    Ik treed samen met mijn collega Live op, bij uitvaarten, memorials en trouwplechtigheden.

    Zoals je wellicht hebt gelezen, hebben mijn zangcollega en ik, 6 oktober een presentatieconcert gegeven en zongen een deel van ons repertoire.
    Ik heb er een foto-en verslag-blog van gemaakt.

    Sarah McLachlan staat ook in ons repertoire met het nummer: In the arms of an angel…

    Er is zo veel mooie muziek die aansluit en bruikbaar is, om Live te kunnen zingen bij een uitvaart of memorial.

    Een van mijn favorieten is: Dit is een liedje voor als ik er niet meer ben, van Robert Long.
    Net als het liedje: Geen kind meer, van Karin Bloemen.
    Beide nummers hebben we zaterdag gezongen.
    Het was ons een eer om te mogen en kunnen doen!!
    Mocht je meer willen weten, Daan…Mail me gerust!
    Groetsels, Geroma

    Reactie is geredigeerd

  5. Avatar van Daan
    Ha Rene, ik zoek verder, niet bij YouTube gevonden!

    Zus: Dank je! Och, en ik zal er voor jou ook het nummer Laat me instoppen. Volgend blog. Samen met Alderliefste en Liesbeth List. Shaffy live en zo mooi en ontroerend! Ik doe gewoon ook zelf mee!

  6. Avatar van Zusenzo
    Wow ! Wat een mooie jukebox. En Pastorale staat er ook in. Dankjewel !
    En jij kent Sarah McLachlan dus ook.
    Weinig mensen (in Nederland althans) kennen haar.
    Dido eat your heart out !
    Sarah is onderkent in NL.

  7. Avatar van anoniem
    Ow ja die naam was ik vergeten. Brian Hylan…
    Mc Evoy… Staat op haar CD die in 2004 is uitgekomen. Gekocht in Dublin. Wellicht niet in NL verkrijgbaar naar via youtube enzo vind je alles.

  8. Avatar van Voordaan
    Wauw Rene, Sealed with a kiss (Brian Hyland – heerlijk, was ik helemaal kwijt!) en MCEvoy! Ja, prachtig. Kon alleen Ave Maria van haar niet vinden, wel Woman’s heart. Ik ben een nieuwe jukebox aan het samenstellen met VKblogmuziekjes. Deze twee staan er ook in! Dank je! En ja: er zijn zulke goede female singer/songwriters!

  9. Avatar van Rene scheffer
    Seal met kiss las ik
    Maar doe mij maar `sealed with a kiss`.

    He, Sarah Mc Laghlan, eindelijk iemand die haar kent.

    Mooi is Eleanor MC Evoy met een versie van Ave Maria. Staat op de lijst voor mijn begravenis.

    Mooi blog

  10. Avatar van pw
    Daar moet ik over nadenken.

    Nog even he, je boek!! En ik wil het hoor. Signeer je het dan even ;-)?

  11. Avatar van Zusenzo
    "Full of grace" van Sarah McLachlan (te beluisteren op mijn blog).
    Of "Pastorale" van Liesbeth en Ramses.
    Keihard !
    Prachtig gedicht overigens van Slauerhoff.
    Dat is toch wel de schoonheid van al dat bloggen.
    Ik kom zomaar en onverwachts in aanraking met de meest prachtige kunstuitingen.

  12. Avatar van Daan
    Helena: ik heb een tijdje een arabische jukebox in mijn infoblok gezet, maar moet er gewoon eens een blogje aan wijden. Ik word zo gelukkig van de muziek! jij ook denk ik.

  13. Avatar van Helena
    Leuk dat je Natacha Atlas ook mooi vindt! Ze heeft inderdaad een prachtige stem. Ik heb de YouTube clip net afgeluisterd.
    Apart dat je ook veel naar Arabische muziek luistert. Mooie klanken hè?

  14. Avatar van Daan
    Marijke! Jou vergeten te bedanken voor je bijdrage! Lieve Ari: drie jaar geleden, nacht van de poezie, droeg Deelder het live voor. En hij vertelde naderhand: ‘lieve Ari is net 21 geworden’. Kleine meisjes worden groot, maar dat gedicht is zo mooi.

  15. Avatar van Daan
    Hoi! Wat heerlijk, jullie muziekjes, en dan die teksten… Zo gek, maar als je iemand vraagt: wat is de mooiste uitvaartmuziek, dan voel je gelijk de passie los komen, ken je dat? Je ontdoet je van alles wat nietszeggend is, om tot de kern te komen.

    Ik ga hier vast mee verder, met jullie keuzes, en:

    Zoe: Oh, kiss from a rose… En dan die gekwelde blik van Seal… Erg mooi.

    Koen: happy birthday! uitvaarten mogen ook vrolijk zijn. Juist met de beste muziek.

    Noud: Pat Metheny: soms vergeet je de hele goede concerten waar je (heel per ongeluk) terecht kwam! Mooi! En Tom Waits: ik ben helemaal weg van ‘she’s dead’, en eigenlijk mag hij zingen over komkommers: love the voice! Auden: om heel stilletjes eens per jaar te lezen. Kippevel.

    Maria: ja, prachtig! Haar concert toen ze voor het eerst weer terug was in Argentinia was werkelijk zo ontroerend. Zo vol weemoed.

    Coby: Dit is ‘m: http://uk.youtube.com/watch?v=PRb8KKyenSY. Oh, het is prachtig, ik hou zo van houten blaasinstrumenten. Slavisch, klezmer, maar ook klassieke stukken. Deze kende ik niet. Erg mooi. Dank je!

    Easywriter: mooie top drie. Ik denk dat ik een dj inhuur voor mijn uitvaart. Te veel mooie nummers. The Doors: ja, zeker. De andere nummers ga ik beluisteren!

    Solvejg: helemaal waar, maar als je zelf moet kiezen, dan schiet er vast een nummer, een gedicht of tekst te binnen!

    Gooi Boy: jee, wat jong man. Draaide er http://uk.youtube.com/watch?v=DEC8nqT6Rrk, dat vind ik een van de mooiste platen. DJ Tiesto voor jezelf? Ik zie een feestende massa voor me!

    Martha: Ha, ik ook niet, al leef ik wel alsof ik geen toekomst heb: ik doe nu de dingen die ik wil, en geniet heel intens, ook van muziek…

    Nicolaas: prachtig!

    Eddie: O, wat hou ik van die duidelijke woorden. En haha, ervaringsdeskundige 😉 Ik hoop nog even daarmee te wachten!

  16. Avatar van Sjeekspier
    Muziek? ben meer iemand van gedichten.

    Ik hoop ooit eens zo te kunnen denken over de dood als Eddie van Vliet:

    Dood

    Dood. Heb geen angst. Talm niet
    voor mijn deur. Kom binnen.
    Lees mijn boeken. In negen van de tien
    kom je voor. Je bent geen onbekende.

    Hou mij niet voor de gek met kwalen
    waarvan niemand de namen durft te noemen.
    Leg mij niet in een bed tussen kwijlende
    kinderen die van ouderdom niet weten wat ze zeggen.
    Klop mij geen geld uit de zak
    voor nutteloze uren in chique klinieken.

    Veeg je voeten en wees welkom.

    (Eddy is sinds 2002 ervaringsdeskundige op dit gebied ;-))

  17. Avatar van Nicolaas
    Jaha Daan, dat is mooi en dan daarbij zijn 🙂

    En ik heb Remco een keer gevraagd, tien jaar terug, toen hij kwam signeren of het klopte: die samenhang 1-op-1 met de muziek van Pharoah Sanders (Lament, met cello en saxofoon)). En dat is zo. Hoe knap hij dat deed hoor je pas als je de muziek er bij pakt.

  18. Avatar van Martha Vosbeijer
    Erg mooie nummers die ik zo hoor, maar ik zou niet weten wat ik zou willen. Ik ben nog niet toe aan mijn begrafenis.

  19. Avatar van Gooi Boy
    Music van David Miles
    een nummer wat bij een hele goede vriend van mij werd gedraait toen hij 23 jaar jong stierf
    en daarbij nu iets van Tiesto dus een heel andere richting

  20. Avatar van Solvejg
    Ha Daan, daar vraag je me wat. Er is zoveel dat ik mooi vind en waar ik herinneringen bij heb. Maar van de begrafenissen die ik heb bijgewoond, kan ik me geen enkel lied herinneren. De beelden zijn sterker.

  21. Avatar van easywriter
    Ook bij mij wisselt het. Maar nog steeds staat op het lijstje-voor-m’n-eigen-begrafenis ‘when the music’s over’ van the doors, en ’the stranger song’ van leonard cohen. misschien mag green day’s ‘boulevard of broken dreams’ er ook bij.

  22. Avatar van Maria-Dolores
    toen ik mijn keuze noemde, dacht ik ook nog heel vaag aan Moustaki met: Il y avait un jardin qu’on appellait la terre… dat heb ik nog op een oude cassette… misschien ga ik die vandaag of morgen eens opzoeken…

  23. Avatar van marijke
    heb je blog opgeslagen. ga daar vanavond voor zitten. hier is zoveel moois verzameld, zonde om eventjes ’te doen’.
    een kleine reactie vast: lamento, heel erg mooi, had remco campert dit gedicht nooit horen voorlezen.
    heel mooi, van noud en auden: he was my north, my south, my east, my west, my working week and my sunday rest. een mooiere liefdesverklaring heb ik nooit gehoord.
    ideetje voor bart: welke 10 mooiste liefdesverklaringen zou je graag willen horen of uitspreken.
    dan ben ik blij met je link naar kruispunt, want die uitzending moest ik missen.
    compliment voor dit heel mooie blog, vanavond ben ik hier weer.
    wat mijn eigen begrafenis betreft: vind dat zo moeilijk omdat ik elke dag wel een andere samen zou willen stellen. doet u vandaag maar: lieve ari, van jules deelder, als troost en alexandre leaving van leonard cohen als afscheid.
    Reactie is geredigeerd

  24. Avatar van Coby
    Hoewel ik helemaal met Noud mee kan gaan, nog een andere keuze dan. Ik luister geregeld naar klassiek, m.n. stukken gecomponeerd voor oboe. (mijn favoriete oboe-speler is Heinz Holliger).Een kort maar krachtig bekender stukje is echter Gabriels oboe uit de film The mission, gecomponeerd door Ennio Morricone. Twee minuten ruim waar alles in zit, voor mij.
    En ik geniet van alle andere aangedragen keuzes!

    p.s hij staat op you tube, maar ik weet nog niet precies hoe ik dat moet aanbrengen hier. Hartelijke groet, Coby
    Reactie is geredigeerd

  25. Avatar van noud
    Hoi,
    Mooie vraag, Ik zou de combinatie zoeken tussen krachtige muziek die de hoop en kracht van de pure toon laat horen, bij voorbeeld altime favorite http://www.youtube.com/watch?v=s78nEIkFCAQ&mode=related&search= hier met de opvolger van Jaco Pastorius: Richard Bona, en de menselijke emotie van tekst en zangstem, wie anders dan http://media.putfile.com/somwhere-theres-a-place.

    En dan nog een gedicht: ga ik voor de rechtstreekse tranentrekker uit Four weddings, maar desondanks prachtig van W.H. Auden "Funeral Blues":

    Stop all the clocks, cut off the telephone,
    Prevent the dog from barking with a juicy bone,
    Silence the pianos and with muffled drum
    Bring out the coffin, let the mourners come.

    Let aeroplanes circle moaning overhead
    Scribbling on the sky the message He Is Dead,
    Put crêpe bows round the white necks of the public
    doves,
    Let the traffic policemen wear black cotton gloves.

    He was my North, my South, my East and West,
    My working week and my Sunday rest,
    My noon, my midnight, my talk, my song;
    I thought that love would last for ever: I was wrong.

    The stars are not wanted now: put out every one;
    Pack up the moon and dismantle the sun;
    Pour away the ocean and sweep up the wood.
    For nothing now can ever come to any good.

    Reactie is geredigeerd

  26. Avatar van koen -drijfveren
    aanbevolen natuurlijk.ook bij het leven hoort muziek, bij elke indrukwekende gebeurtenis!( mijn verjaardagsbijdrage heb ik er net toch opgezet na heel aardig gebaar van Joshua en Bart!)
    groet!!
    koen
    Reactie is geredigeerd

  27. Avatar van Daan
    Hij doet het!!! Ik maak een jukebox van jullie voorkeuren (er kan nog veel meer bij!)

    Satuka: prachtig. Heimwee gevoel. Moondance variant ga ik beluisteren…
    Nicolaas: kende ik niet, maar nu wel! Lament ook niet gevonden…

    Nicolaas, dat gedicht… Dat is door hem voorgedragen tijdens de nacht… door hem. paar jaar geleden. Ik was daar helemaal stil van.. http://www.safetygallery.com/Kunst/Lamento.mp3

    Helena: wereldmuziek past heel goed in de wereld is voor daan 😉 Ik draai heel veel Arabische muziek, en veel Bregovic. Maar ook altijd weer muziek uit mijn oude jukebox…

    Juliette: zoveel en vooral alle warms en goeds voor jou nu! En ja: gieren om muziek. Altijd die hele harde lach. EN dan janken.

  28. Avatar van Juliette
    Er zijn 1000 nummers op mijn lijf geschreven en geen enkele zegt genoeg…

    Los daarvan, muziek en rouw kunnen mooi op elkaar aansluiten, soms biedt muziek troost, soms brengt het een (verborgen) herinnering boven, een andere keer laat het je (me) janken en krijgt verdriet zo de ruimte.

    Uitvaart waar ik dinsdag was, was wat dat betreft ook wel een aardige qua typischheid:

    maar één muziekstuk was een persoonlijke keus van de overledene en dus ‘hem’.

    De andere muziek was de keus van een nabestaande, muziek die hààr troost bood.

    Beide natuurlijk goed, al was ik blij van te voren op de hoogte te zijn van de muziek omdat ik – en met mij een aantal anderen – moesten uitkijken niet te gieren van het lachen bij de ‘andere’ muziek (vanuit het besef dat de overledene zich – bij wijze van spreken, het was een crematie – bij die muziek zou omdraaien in zijn graf).

    Ik draai zelf op dit moment vooral muziek van http://www.stockfisch-records.de/stckff/sf_pastep_e.html omdat die me nog enigszins tot rust kan brengen in deze turbulente dagen.

    Reactie is geredigeerd

  29. Avatar van Helena
    Muziek!
    Het wisselt per periode waar ik veel naar luister. Maar dat heeft iedereen denk ik.
    Ik vind wereldmuziek (Turks, raï, mix, Deep Forest) vaak wel het mooiste maar ook U2, Coldplay, Mike&The Mechanics, Genesis, enz enz.
    Ik weet even geen favoriet.. Natacha Atlas heeft ook een prachtige stem, of Saoud Massi (of iets dergelijks), Nitin Sawhney.

  30. Avatar van Nicolaas
    Instrumentaal, jazzy, ingetogen riet, okeren schouder, kortom een mooie ballad. Invulling wisselt met de dag 🙂

    Kan van alles wezen bijvoorbeeld .

    Maar het mooiste zou zijn: de ballad Lament van Pharoah Sanders (kan het niet vinden op Internet maar het is prachtig) en het gedicht van Remco Campert dat daarop is geinspireerd:

    LAMENTO

    Hier nu langs het lange diepe water
    dat ik dacht ik dacht dat je altijd maar
    dat je altijd maar

    hier nu langs het lange diepe water
    waar achter oeverriet achter oeverriet de zon
    dat ik dacht dat je altijd maar altijd

    dat altijd maar je ogen je ogen en de lucht
    altijd maar je ogen en de lucht
    altijd maar rimpelend in het water rimpelend

    dat altijd in levende stilte
    dat ik altijd zou leven in levende stilte
    dat je altijd maar dat wuivende oeverriet altijd maar

    Langs het lange diepe water dat altijd maar je huid
    dat altijd maar in de middag je huid
    altijd maar in de zomer in de middag je huid

    dat altijd maar je ogen zouden breken
    dat altijd van geluk je ogen zouden breken
    altijd maar in de roerloze middag

    langs het lange diepe water dat ik dacht
    dat ik dacht dat je altijd maar
    dat ik dacht dat geluk altijd maar

    dat altijd maar het licht roerloos in de middag
    dat altijd maar het middaglicht je okeren schouder
    je okeren schouder altijd in het middaglicht

    dat altijd maar je kreet hangend
    altijd maar je vogelkreet hangend

    in de middag in de zomer in de lucht

    dat altijd maar de levende lucht dat altijd maar
    altijd maar het rimpelende water de middag je huid
    ik dacht dat alles altijd maar ik dacht dat nooit

    hier nu langs het lange diepe water dat nooit
    ik dacht dat altijd dat nooit dat je nooit
    dat nooit vorst dat geen ijs ooit het water

    hier nu langs het lange diepe water dacht ik nooit
    dat sneeuw ooit de cipres dacht ik nooit
    dat sneeuw nooit de cipres dat je nooit meer

  31. Avatar van satuka
    Dat wisselt door de jaren heen, maar er zijn er twee die met een zekere regelmaat terugkomen. Easy, like a Sunday Morning van The Commodores, en Moondance, bij voorkeur in de wat meer mysterieuze uitvoering van Bobby McFerrin:

    http://media.putfile.com/Moondance-53

    Overigens zie ik alleen maar code staan bij je link, maar misschien ligt dat aan mijn browser?
    ah.. geduld dus 😉
    Reactie is geredigeerd

  32. Avatar van Maria-Dolores
    hm… als ik zou moeten kiezen, zou ik denk ik toch ‘Todo Cambia’ van Mercedes Sosa nemen. ik luister zelden naar muziek, en dan zijn er weer dagen dat ik ineens een paar keer achter elkaar Todo Cambia hoor. en verder niks…

Laat een reactie achter

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd.




WordPress Anti-Spam door WP-SpamShield